Logické úlohy

PVA


Bc. Matěj Cajthaml — SSPŠ

©

Řešení logických úloh

Díky obecným problémům s logickými úlohami si připomeneme, jak se na těchto úlohách pracuje.

1. Přečteme si zadání

V zadání se nacházejí všechne důležité věci k vyřešení úlohy. Většinou se zde nacházejí všechny podrobnosti — problémy, na které při řešení úlohy narazíte.

Jste-li si jistí, že něco není přesně definované, zeptejte se veřejně na Discordu. Je důležité se podívat na ukázkové vstupy, výstupy a případně různé vizualizace, které Vám s napsaným textem mohou pomoci.

2. Zkusíme si vyřešit úlohu v hlavě nebo na papír

Řešení úlohy tím, že si sednete k počítači, zapnete si VS a začnete programovat, je velmi utopické. Když neumíte popsat Vaše řešení slovy, nedokážete ho naprogramovat.

Zkuste si úlohu nakreslit a uvědomit si, co je vstupem a výstupem. Jste-li zaseklý dlouhodobě (> hodiny) na nějaké části úlohy, děláte něco špatně — doporučuji se jít projít nebo dělat něco jiného a k úloze se vrátit.

4. Vytvoříme projekt a čteme

Dle zadání si vytvoříme projekt a v něm začneme programovat. Vždy začínáme zpracováním vstupu — chce-li úloha nějakou validaci vstupu, zde ji provedeme. Data si můžeme uložit do pomocných struktur, aby se nám s nimi lépe pracovalo.

Většinou čteme z parametrů nebo standartního vstupu programu. Pro vývojářské účely můžeme vstup zatím zpracovávat třeba ze stringu. Vstupy jsou vždy v úlohách k dispozici.

5. Naprogramujeme náš nápad

Úlohu umíme vyřešit na papíru, nyní Vaše nápady vložíte do Vašeho programu. V programu nikdy nevyžaduji znalosti, které jsme si nevysvětlili.

Po naprogramování si zkuste Váš program spustit na ukázkových vstupech. Nejde-li Vám něco, doporučuji se vrátit na krok 1 a znovu si přečíst zadání. Případně zkontrolujte mezní hodnoty.

Tipy

  • je normální dělat chyby, z chyb se učíte a je důležité na to myslet. Zaseknutí známená, že o úloze přemýšlíte a posouvá Vás dále.
  • kreslení je silný nástroj — vlastně celý bod č. 2, přemýšlení úlohy na papír a přemýšlení o ní jinak Vám spustí mozek v jiném režimu přemýšlení.
  • začni co nejdříve, protože tvůj mozek pracuje i když o tom úplně nevíš. Přečti si úlohu co nejdříve a snaž se jí pochopit například cestou ze školy domů.